koszty

Busz
Administrator
Posty: 941
Rejestracja: 07 gru 2012, 10:14
Lokalizacja: Poznań

koszty

Post autor: Busz »

Ciekawy artykuł z Rzepy

Adwokat może nawet przylecieć samolotem
Marek Domagalski 19-02-2013, ostatnia aktualizacja 19-02-2013 09:05
Przegrywający obowiązany jest zwrócić przeciwnikowi wydatek 
na przyjazd mecenasa do sądu. Nie musi to być zresztą najtańszy transport.
Jeśli ze względu na znaczną odległość do sądu jest to celowe, można skorzystać z transportu lotniczego. To sedno orzeczenia Sądu Najwyższego, o tyle istotne, że praktyka sądów nadal jest rozmaita i często odmawiają one refundacji takiego wydatku. W rezultacie płaci albo adwokat, albo jego klient (sygnatura akt: IV CZ 109/12).
Z art. 98 § 1 i 3 kodeksu postępowania cywilnego wynika, że strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi (na jego żądanie) koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
Komu przysługuje
Sąd Okręgowy w Gdańsku, oddalając apelację spółki od wyroku sądu rejonowego, zasądził na jej rzecz 1,2 tys. zł tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego. Nie uznał natomiast za zasadne żądania zwrotu dodatkowo 406 zł jako kosztów dojazdu pełnomocnika na rozprawę apelacyjną samochodem osobowym.
W tej części orzeczenie SO pełnomocnik zaskarżył do Sądu Najwyższego. Kwestia ta wciąż wywołuje spory, a przepisy nie są klarowne, choć w sprawach, w których wygrywający nie ma adwokata, ale innego pełnomocnika, np. bliskiego krewnego, sąd uwzględnia jego koszty przejazdów do sądu (art. 98 § 2 k.p.c.). Na ten przepis powołał się też Sąd Najwyższy, uwzględniając zażalenie spółki, i podwyższył zasądzone koszty z 1,2 tys. zł do 1606 zł.
– Skoro strona lub jej pełnomocnik niebędący adwokatem (radcą) mogą żądać zwrotu kosztów dojazdu niezależnie od zwrotu utraconego zarobku wskutek stawiennictwa w sądzie, to tym bardziej wydatkiem w rozumieniu art. 98 § 3 k.p.c. są koszty przejazdu adwokata na rozprawę apelacyjną, jeśli siedziba sądu znajduje się w innej miejscowości niż jego kancelaria – wskazał Władysław Pawlak, sędzia sprawozdawca.
Dodał, że przepis ten zawiera wyraźne rozróżnienie między wynagrodzeniem pełnomocnika a jego wydatkami. W związku z tym strona przegrywająca obwiązana jest zwrócić przeciwnikowi koszty przejazdu adwokata do sądu, jeżeli niezbędne było to do celowej obrony.
Musi być celowe
Wysokość zwrotu wydatków pełnomocnika nie ogranicza się przy tym do kosztów najtańszego transportu, niekiedy bowiem, ze względu na odległość między siedzibami sądu i kancelarii, możliwe jest nawet skorzystanie z transportu lotniczego.
W uchwale z 18 lipca 2012 r. SN stwierdził, że strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić stronie przeciwnej koszty przejazdu adwokata, jeśli były niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (sygn. III CZP 33/12). To orzeczenie jest więc potwierdzeniem stanowiska SN.
– W kilku sprawach próbowałem uzyskać taką refundację, ale sądy generalnie jej odmawiały i wciąż tak jest. Czas, aby zmieniały swoją praktykę – mówi adwokat Zenon Marciniak, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Refundacja kosztów procesu
- Strona przegrywająca sprawę cywilną zobowiązana jest zwrócić przeciwnikowi koszty niezbędne do celowej obrony.
gerta27
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2014, 12:11

Re: koszty

Post autor: gerta27 »

A właśnie jak to jest z takimi jednoosobowymi firmami i księgowością? Nie wiem czy ja mam kupować np. taki www.lefthand.pl/program-do-prowadzenia-ksiegowosci czy lepiej zatrudnić zewnętrzne biuro rachunkowe?
Busz
Administrator
Posty: 941
Rejestracja: 07 gru 2012, 10:14
Lokalizacja: Poznań

Re: koszty

Post autor: Busz »

Witaj
Ja od lat sam prowadzę swoją księgowość. W razie pytań korzystam z pomocy znajomego księgowego. Jeżeli zatrudnia się pracowników to trzeba koniecznie zaznajomić się z obowiązkiem ZUS co do wypełniania dokumentów. Gdy jest się jednoosobowo w firmie to ten problem nie istnieje. Od lat nie trzeba co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentów za pomocą Płatnika.
A pozostałe rozliczenia np. środki trwałe, czy tez ewentualny leasing czy tez koszty samochodu to już nie problem.
Oczywiście korzystam z programu księgowego w zakresie ewidencji i rozliczeń VAT oraz dochodowego.
Warto samemu spróbować aby wiedzieć jak to się robi :D
ODPOWIEDZ