Żeglarstwo Szanty.

TDZIALYNSKI
Posty: 13
Rejestracja: 05 lut 2013, 14:29

Re: Żeglarstwo Szanty.

Post autor: TDZIALYNSKI »

II Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie Im. Henryka Strzeleckiego
w klasie Omega o Puchar Dziekana OIRP
W dniach 15 i 16 czerwca br., w ośrodku OSK Kiekrz nad jeziorem Kierskim w Poznaniu odbyła się po raz kolejny impreza szantowo – regatowa , zorganizowana przez OIRP w Poznaniu .
W sobotni wieczór zagrała i zaśpiewała gdańska grupa „Formacja”. Specjalizują się w szantach, folku , piosenkach z wybrzeża i morskich opowieściach. Przy „rozgrzanej” widowni nie unikają tez żeglarskich standardów. Zakończyli swój występ póżną nocą w atmosferze świetnej zabawy. Nikt już nie siedział na swoim miejscu, a wielu gości po prostu tańczyło na zaimprowizowanej scenie przed zespołem.
Ranek był bezwietrzny. Wiem, bo wstałem wcześnie i przygotowywałem do rekreacyjnego pływania piękną Lagunę 25 , zacumowaną w przystani przy OSK Kiekrz. W czasie zawodów jeden z kolegów , Grzegorz, wraz z żoną i synkiem pływali tą Laguną po jeziorze z gośćmi pragnącymi posmakować uroków żeglarstwa. Zzachwycone były dzieci, choć nie obyło się bez interwencji opiekującego się imprezą WOPRu , gdyż jeden z małych załogantów wymagał natychmiastowego przeniesienia na ląd.
Zaczęło wiać koło 10,00 , a w południe rozdmuchało się na dobre.
- Będzie wesoło – mówił Michał , sędzia zawodów, patrząc na rozhuśtane na falach zacumowane przy kei łódki . I miał rację.
Czternaście żaglówek typu Omega z trudem zmieściło się przy dwóch startowych pomostach. Zaplanowane były trzy biegi. Każdy na innej łódce, wylosowanej na przedpołudniowej odprawie sterników.
Po losowaniu załogi pospiesznie sprawdziły sprzęt i ruszyły na jezioro z trudem walcząc z wiatrem o każdy metr. Nie jest łatwo odejść Omegą od brzegu , gdy wieje wiatr dopychający.
Kilka łódek utknęło na płyciźnie, dwie inne wiatr zdmuchnął w stronę brzegu. Ale po chwili wszyscy wypłynęli i szykowali się do sygnału startowego.
Zaczęły się zawody.
Na brzegu, choć wiatr przenikliwie dmuchał od strony jeziora, z minuty na minutę przybywało widzów . Rodziny i przyjaciele głośno dopingowali żeglarzy na wodzie.
Ostatni bieg zakończył się około 16.00.
Przed ogłoszeniem wyników ,wręczeniem zwycięzcom pucharu Dziekana , okolicznościowych dyplomów oraz nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsora , firmę Henri Lloyd, jeje przedstawicielka , Agnieszka Schuetz, ukochana bratanica Henryka Strzeleckiego , odczytała list od jego syna mieszkającego w Anglii .

Szanowni Państwo,

w imieniu rodziny Strzeleckich oraz firmy Henri-Lloyd chciałbym podziękować Państwu za uhonorowanie mojego ojca w taki właśnie sposób.
Ojciec kochał Polskę, kochał wodę i kochał kraj, który go zaadoptował - Wielką Brytanię. Życzę Państwu udanego weekendu oraz pomyślnych wiatrów

Paul Strzelecki


W imieniu organizatorów za uczestnictwo w imprezie podziękowali dziekan i wicedziekan Izby Krystyna Babiak i Zbyszek Tur.

Zwycięskie załogi :
I miejsce: Paweł Płotek, Arkadiusz Drozdowski, Monika Bogdał, Małgorzata Pasierowska ( Poznań )
II miejsce: Aleksander Skibicki, Anna Maćkowiak, Artur Winkler ( Gdańsk )
III miejsce: Wojciech Pirożek, Stanisław Wasielewski, Dariusz Okoń ( Poznań )

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy i już dzisiaj zapraszamy na spotkanie przyszłoroczne .

Ahoj!!!


Tomasz Działyński
Rzecznik Prasowy OIRP w Poznaniu
ODPOWIEDZ