Spacer historyczny z przewodnikiem „Pruska Twierdza w Poznaniu – początki. Wojsko i administracja”
Komisja ds. Integracji Środowiskowej i Publikacji
zaprasza członków samorządu radców prawnych
na spacer historyczny z przewodnikiem
„Pruska Twierdza w Poznaniu – początki. Wojsko i administracja”
Data spaceru: 27 listopada 2022 r. (niedziela) godz. 12.00-14.00 (14.30).
Dystans do przejścia : około 3 km ( początek spaceru ul. Solna, zakończenie ul. Wielka )
Zbiórka: godz. 12.00 przed Hotelem „Ikar” w Poznaniu ul. Solna 18.
Opis spaceru:
W 1815 roku na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego nastał w Europie nowy porządek polityczny. Poznań znalazł się w granicach państwa pruskiego. Na terenie miasta zaczęły stacjonować pruskie jednostki wojskowe – piechota, kawaleria, artyleria i pododdziały pomocnicze. Funkcjonowanie poznańskiego garnizonu wojskowego (Twierdzy Poznań) koordynowało dowództwo i inne wojskowe urzędy administracji, mające tu swoje siedziby. Często po tych budowlach nie pozostał jakikolwiek ślad, lecz wciąż istnieją. Rzadko kojarzone z pruskim garnizonem i zapomniane w kontekście obecnej topografii Poznania, a jednak trwale wpisane w historię miasta. To tam podejmowano fundamentalne i strategiczne decyzje, w tym dotyczące przyszłości Festung Posen, a w konsekwencji i historii Poznania.
Podczas spaceru przejdziemy śladem pruskiego wojska i administracji. Wejdziemy do niedostępnego miejsca – podziemi barokowego klasztoru, gdzie do połowy XIX wieku funkcjonował pruski lazaret wojskowy i koszary.
Zapoznamy się również z nieznaną i ciekawą historią legendarnego poznańskiego ślusarza i patrioty, który m.in. osobiście (w I poł. XIX w.) wykonywał prace przy najważniejszej fortyfikacji miasta – Forcie Winiary.
Zapisy na zwiedzanie prosimy przesyłać na adres:
agnieszka.drazkiewicz@poznan.oirp.pl do dnia 25 listopada 2022 r. podając nazwiska uczestników (czł. samorządu radcowskiego + os. towarzysząca +ilość dzieci).
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy, aby osoby które dokonają zgłoszenia, a w późniejszym czasie z różnych względów będą musiały zrezygnować, aby niezwłocznie poinformowały o tym fakcie.
Komisja ds Integracji Środowiskowej i Publikacji