EGZAMIN WSTĘPNY na aplikację radcowską 2024 - KLIKNIJ PO WIĘCEJ INFORMACJI

Zamknij

Wycieczka autokarowa na terenie Poznania z przewodnikiem „Festung Posen 1945 r. – Twierdza jedynej bitwy”

 

Komisja Integracji Środowiskowej i Publikacji

zaprasza członków samorządu radców prawnych  
w dniu 17 marca 2024 (niedziela)

na wycieczkę autokarową na terenie Poznania z przewodnikiem

„Festung Posen 1945 r. – Twierdza jedynej bitwy”

Z okazji 79 rocznicy zakończenia walk o Poznań (23 luty 1945r.) organizujemy wycieczkę autokarową z przewodnikiem. Jest to kolejna część zaplanowanego cyklu pt. Twierdza Poznań.

Program wycieczki:

Rozpoczęcie wycieczki17 marca 2024 r. godz. 10.00 (niedziela)

Miejsce rozpoczęcia (zbiórki): przed wejściem do Hotelu Polonez (Poznań, Al. Niepodległości 36)
Zakończenie wycieczki: przed wejściem do Hotelu Polonez (Poznań, Al. Niepodległości 36)

Czas trwania: ok. 6-7 godz.
Zapewniamy: autokar (50 miejsc) wraz z pilotażem i wykładem przewodnika.

W wycieczce członek samorządu może zgłosić jedną osobę towarzyszącą dorosłą oraz dzieci.

Odpłatność  20,00 zł od osoby (zarówno za dzieci jak i za dorosłych) płatne na konto Izby:   34 1090 1359 0000 0000 3501 8502

Zapisy prosimy zgłaszać na adres: agnieszka.drazkiewicz@poznan.oirp.pl  do dnia 13.03.2024rdo godz. 15.00 wraz z potwierdzeniem zapłaty. Tytuł przelewu: imię i nazwisko członka samorządu i ilość osób z dopiskiem „Twierdza”. Ilość miejsc ograniczona.

Opis wycieczki i trasa zwiedzania przygotowane przez przewodnika Roberta Kiszkurno
W dniu 23 lutego 1945 r. nastąpił ostatni akt bitwy o Festung Posen – padł ostatni bastion niemieckiej obrony Poznania Fort Winiary tzw. Cytadela. Trwająca ponad miesiąc bitwa była krwawym starciem dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego, a miasto Poznań stało się mimowolnym teatrem intensywnych działań militarnych. Bitwa do dziś pozostawiła trwałe ślady w postaci wciąż żywych wspomnień Poznaniaków, a także w topografii miasta – w tkance miejskiej i najbliższych okolicach.

Była to  jedyna bitwa o miasto Poznań, w której do obrony wykorzystano m.in. XIX – wieczne umocnienia dawnej pruskiej Twierdzy Poznań. Wtedy poznańskie, XIX-wieczne pruskie fortyfikacje przeszły swój jedyny „chrzest bojowy”. Podczas wycieczki przybliżę chronologię walk o miasto w styczniu-lutym 1945 r. i zapoznam z powszechnie nieznanymi faktami, epizodami, a także obiektami, które wciąż pozostały w terenie po tych ciężkich walkach.

Trasa zwiedzania:

Fort Winiary (Cytadela)
Zwiedzanie zachowanych reliktów umocnień. Spacer szlakiem natarcia sowieckiego i obrony niemieckiej; epizody walk; ślady bitwy; zachowane fortyfikacje; nowe interesujące informacje, odnalezione niedawno w archiwach, a mówiące, co działo się po zdobyciu Fortu Winiary, na jego terenie.

Pierwsza linia obrony Festung Posen 1945 na skraju miasta Poznania
Zwiedzanie w terenie (na obrzeżach miasta) unikalnych, zachowanych reliktów umocnień polowych niemieckiej pierwszej linii obrony Festung Posen, które (o dziwo!) wciąż pozostały po walkach w styczni i lutym 1945 r.
Zapoznanie się z prawdziwymi, zachowanymi do dziś śladami walk i ostrzału artyleryjskiego.

 Cmentarz Miłostowo- kwatery żołnierskie

Zwiedzanie i zapoznanie się z miejscami masowych grobów żołnierskich – ofiar walk o Festung Posen 1945, w tym kwatery żołnierzy niemieckich i żołnierzy Armii Czerwonej. Zapoznanie z powszechnie nieznanymi epizodami związanymi z walkami i losami indywidualnych żołnierzy, którzy spoczywają tam do dziś.

Miejsce, gdzie w okresie II Wojny Światowej hitlerowcy prowadzili ściśle tajny ośrodek do badań nad bronią biologiczną. 

Czapury – forsowanie Warty przez jednostki Armii Czerwonej
W styczniu 1945 r. podpoznańskie Czapury stanowiły główną przeprawę wojsk Armii Czerwonej przez rzekę Wartę celem okrążenia Twierdzy Poznań i jej zdobycia, blokowania dróg wyjazdowych z miasta, a także przejścia pozostałych jednostek i kontynuowania marszu w kierunku rzeki Odry i Berlina. Miejsce często nazywane lokalnie „bramą na Berlin”.

Łęczyca koło Lubonia – niemiecki pociąg ewakuacyjny z Festung Posen
Zapoznanie się z historią walk i ostrzelania przez pododdział Armii Czerwonej jednego z ostatnich pociągów ewakuacyjnych, który wyruszył z Poznaniu w dniu 22 stycznia 1945 r. Ślady walk wciąż widoczne są w terenie.

Uwaga! Zostaną przedstawione nowe informacje na temat tego znanego w przestrzeni publicznej zdarzenia, które nie zostały opisane w dotychczas wydanych publikacjach i opracowaniach.

Zakończenie wycieczki i powrót autokarem przed Hotel Polonez (al. Niepodległości 36 ).

Zapraszamy do uczestnictwa!

Pozostałe informacje

20.12.2024

Świąteczne życzenia

13.12.2024

Zapraszenie do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt.: Zrzeszanie się producentów rolnych wobec aktualnych wyzwań, w tym WPR 2023-2027 i polityki rolnej w krajach poza UE – aspekty prawne i ekonomiczne.

Zakład Prawa Rolnego, Żywnościowego i Ochrony Środowiska UAM serdecznie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt.:  Zrzeszanie się producentów rolnych wobec aktualnych wyzwań, w tym WPR 2023-2027 i polityki rolnej w krajach poza UE – aspekty prawne i ekonomiczne. Konferencja odbędzie się 16 grudnia od godz. 10.00 do 17.00 na Wydziale Prawa i Administracji UAM, Collegium Iuridicum Novum,przy Al. […]

Wielkość czcionki
Kontrast