Trwa nabór do multimedialnego konkursu Obiektyw Obywatelski dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego tematem są wartości konstytucyjne: godność człowieka, wolność, równe traktowanie i solidarność. W projekt konstytucyjny włączają się również radcowie prawni. Do udziału zapraszają organizatorzy: Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Do wygrania cenne nagrody!
Głównym celem konkursu jest pokazanie, czym są te wartości dla młodych ludzi i jakie znaczenie ma to, że zostały zapisane w Konstytucji. Wybrany temat należy twórczo rozwinąć, z uwzględnieniem ujęcia go jako wartości konstytucyjnej, wraz ze wskazaniem znaczenia tematu z perspektywy drużyny. Zgłoszenia są przyjmowane od 4 listopada 2024 roku.
Wśród celów szczegółowych wymienić można:
- rozwój kompetencji uczniów szkół ponadpodstawowych, takich jak: umiejętność współpracy, komunikacji oraz kreatywnego myślenia;
- kształtowanie postaw obywatelskich, patriotycznych, edukowanie na temat Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;
- zainteresowanie i poszerzenie świadomości uczniów na temat prawnej ochrony wolności i praw obywatelskich;
- wykorzystanie zdobytych w konkursie kompetencji do efektywnego poszerzania wiedzy o zasadach konstytucyjnych, odnoszących się do wolności i praw człowieka i obywatela;
- kształtowanie wrażliwości oraz edukowanie z zakresu etyki poprzez podkreślenie poszanowania godności i praw człowieka;
- propagowanie wiedzy na temat wolności i praw obywatelskich oraz sposobów wykorzystania nowoczesnych narzędzi w oświacie;
- rozwijanie umiejętności praktycznych i zainteresowania w zakresie wykorzystania narzędzi teleinformatycznych oraz tworzenia projektów multimedialnych.
Zasady są proste: drużyny dobierają sobie członków od trzech do pięciu osób i zwracają się do wybranego nauczyciela z prośbą o objęcie ich opieką – to nauczyciel pomaga w zgłoszeniu i dba o kwestie formalne. Następnie nagrywają jednominutowy film (lub przygotowują animację komputerową) o wybranej przez nich wartości, publikują go na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej i jednocześnie informują o tym jak największą liczbę swoich znajomych. Na platformie na film mogą zagłosować nauczycielki i nauczyciele oraz uczennice i uczniowie z innych szkół ponadpodstawowych, które są w tym samym okręgu senackim co szkoła danej drużyny. Najlepsze filmy przechodzą do drugiego etapu i zostaną opublikowane na platformie YouTube. Nagrody otrzymają te drużyny, które zdobędą największą liczbę polubień.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Szkoły mogą liczyć na wyposażenie pracowni multimedialnej oraz szkolenie z obsługi sprzętu, natomiast trzy najlepsze drużyny otrzymają sprzęt elektroniczny oraz zaproszenie do udziału w profesjonalnym szkoleniu medialnym w głównej siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.
Dodatkowo na stronie internetowej konkursu znajduje się gotowy scenariusz lekcji, który pomoże nauczycielom wprowadzić swoich uczniów w powyższą tematykę. Można go wykorzystać na przykład na godzinie wychowawczej. Scenariusz pozwala wypracować uczniom pierwsze pomysły na zgłoszenia konkursowe. Do prowadzenia lekcji zostali zaproszeni także przedstawiciele zawodów prawniczych, w tym liczne grono radców prawnych, którzy będą kontaktować się z wybranymi szkołami.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej: https://obiektywobywatelski.zpe.gov.pl/